poniedziałek, 11 stycznia 2016

Niepubliczne Przedszkole Motylarnia w Poznaniu - ZIEMIA

Rozmowę o żywiole Ziemi rozpoczęliśmy spacerem i uważną obserwacją po czym stąpamy.
O spostrzeżeniach rozmawialiśmy po powrocie do przedszkola. Niezwykle interesujących informacji
 o Ziemi i życiu na niej dostarczył nam film z cyklu „Była sobie ziemia”.
Sami badaliśmy Ziemię podczas sadzenia jesiennych dąbków i fasoli Jaś. Podczas wyrywania starej fasoli znaleźliśmy na korzeniach przyczepione kamyki różnej wielkości, wykopaliśmy
 i obserwowaliśmy różne robaki żyjące w ziemi. Zaobserwowaliśmy także, że ziemia ma różne kolory, twardość czy konsystencję. Znaleźliśmy też w pewnej warstwie sporo podgniłych liści. Okazało się, że część ziemi pochodziła z kompostownika. I tu kolejna ciekawostka - dowiedzeiliśmy się czym jest kompostownik.
 Życiu na Ziemi poświęciliśmy jedne z zajęć przeprowadzonych metodą Edukacji przez ruch Doroty Dziamskiej. Rysowaliśmy w rytm muzyki kreski-trawę, tańczyliśmy przedstawiając życie na Ziemi. Metodą origami wykonaliśmy motyle, ziemskie żyjątka bardzo nam bliskie, bo przecież i my jesteśmy motylami z Motylarni.
 Pewnego słonecznego dnia wybraliśmy się na nasz plac zabaw, by w piaskownicy wykonać prace wykopaliskowe. Byliśmy poszukiwaczami, archeologami. Bardzo starannie przeszukiwaliśmy teren, bo przecież ziemia kryje niezwykłe skarby. Znaleźliśmy np. węgiel, kości zwierzęce, starą biżuterię, bryłkę soli .  W przedszkolu zrobiliśmy wystawę skarbów ziemi i oglądaliśmy ilustracje
 w książkach i starych kalendarzach ukazujących piękno i bogactwo naszej planety.

Niedaleko naszego przedszkola znajduje się Muzeum Ziemi. Zgromadzono w nim skały
i minerały jakie występują na ziemi. Jest tam także największy meteoryt, jaki dotąd odkryto na ziemi. Byliśmy tam w ubiegłym roku, ale wycieczkę zamierzamy powtórzyć na wiosnę, bo warto.













Brak komentarzy:

Prześlij komentarz