poniedziałek, 11 stycznia 2016

Przedszkole Publiczne w Wołczynie - ZIEMIA.

W dniach 13.11.2015 r. 11.12.2015 r. przedszkolaki z Wołczyna realizowały 2 etap ogólnopolskiego projektu „Żywiołki”, którego celem jest poznawanie i doświadczanie świata opartego na żywiołach.
W pierwszym dniu przedszkolaki, poznały postać kolejnego Żywiołka, czyli ziemi. Ponadto zostały zachęcone do wspólnych zabaw ruchowych. Wiele radości sprawiła dzieciom zabawa „Segregacja”, gdzie dzieci ubrane w kolorowe szarfy zostały odpowiednio dopasowane do odpowiednich symboli odpadów na workach. Dzieci segregowały odpady na czas.
Po zabawach ruchowych nadszedł czas na zajęcia tematyczne. Dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Kofenek poznaje planetę Ziemię”, gdzie dowiedziały się wiele ciekawostek o przyrodzie i o różnych zakątkach Polski jak i świata. Na podstawie tych informacji dzieci wraz z panią utworzyły kącik tematyczny. Po zajęciach dzieci wykonały pracę plastyczną pt. „Co Kofenek powinien zobaczyć na ziemi?”( malowanie kredkami wg własnego pomysłu) oraz pracę plastyczną pt. „Ziemia nasza planeta” (wyklejanka z kolorowego papieru).
Na kolejnych zajęciach dzieci z zaciekawieniem przyglądały się doświadczeniom, które towarzyszyły poznawaniu żywiołu ziemi, bowiem potrzeba badawcza dziecka wynika z chęci nieustannego poznawania świata. W związku z tym do słoika wsypaliśmy tyle ziemi, aby zajęła prawie całą połowę jego objętości. Resztę uzupełniliśmy wodą, zakręciliśmy słoik i potrzęśliśmy nim w celu uzyskania zawiesiny. Następnie słoik odstawiliśmy na pewien czas, po czym przeprowadziliśmy obserwację jego zawartości. Dzieci stwierdziły ile warstw oddzieliło się po odstaniu, jaki jest kolor wody nad ziemią i co znajduje się na powierzchni wody oraz na dnie słoika. Wniosek wyciągnęły taki: jeśli woda nad warstwą gleby jest czysta, tzn. że zawiera dużo piasku, jeżeli jest mętna świadczy o zawartości gliny.
Po tym doświadczeniu dzieci rozmawiały z panią o skarbach, jakie ziemia w sobie zawiera oraz o zagrożeniach, które może nieść z sobą żywioł ziemi (trzęsienia ziemi, wulkany).
Następnie dzieci wraz z panią przesadzały rośliny doniczkowe, gdzie po raz kolejny stwierdziły, jak ważna do życia jest ziemia i że trzeba zawsze o nią dbać. W tym celu postanowiliśmy zorganizować na holu przedszkola „Pokaz mody ekologicznej”, gdzie dzieci z wdziękiem i gracją prezentowały różne stroje z odpadów ekologicznych. Nasz pokaz z radością obserwowały wszystkie grupy przedszkolne, a swój zachwyt wyrazili ogromnymi oklaskami. Na koniec wszyscy zaśpiewaliśmy piosenkę „Ekoświat”, która wspaniale nawiązywała do tematu.
Na zakończenie naszej przygody z żywiołem ziemi, odbyliśmy wycieczkę po okolicy, gdzie dzieci po raz kolejny wypowiadały się na temat tego żywiołu i utrwaliły zdobyte wcześniej wiadomości. To były wspaniałe zajęcia i już z niecierpliwością czekamy na poznanie kolejnego żywiołu ognia.










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz