niedziela, 17 stycznia 2016

Przedszkole nr 48 z oddziałami integracyjnymi w Zabrzu - ZIEMIA.

Drugą część projektu „Żywiołki”, dotyczącą ziemi rozpoczęliśmy wycieczką do parku. Zima zbliżała się do nas wielkimi krokami i była to doskonała okazja do ukazania zmian, jakie zachodzą na naszej planecie w różnych porach roku. W plenerze prowadziliśmy rozmowy dotyczące naszej planety. Dzieci zadawały szereg pytań: czym jest ziemia?, do czego jest potrzebna?, co ludzie czynią z ziemią?, czy potrzebujemy ziemi i co by się stało, gdyby jej nie było? I wiele innych. Poruszyliśmy również problem zanieczyszczenia ziemi oraz ochrony środowiska. Żeby nie być gołosłownym oczyściliśmy park z nielicznych śmieci.
            Dzieci zapoznały się również ze skierowanym do nich listem Pani Ziemi. Podczas zajęć w sposób aktywny, wielozmysłowo poznawały właściwości gliny, piasku, żwiru, ziemię kwiatową i kamienie. Zabawa „Dotykowa skrzynka”, gdzie dzieci z zasłoniętymi oczami badały rękoma zawartość i opisywały swoje dotykowe wrażenia sprawiła im wiele radości. Na zajęciach badały na jaki kolor zabarwi się woda z różnymi rodzajami ziemi i czy łatwo rozpuszcza się w wodzie. Miały możliwość rozcierania w dłoniach gliny o różnej temperaturze, dotykania oraz przesypywania piasku i żwiru między palcami. Łączyły ziemię z wodą i tworzyły z niej bryły o najróżniejszym kształcie. Mogły samodzielnie wysuszyć mokry piasek przy pomocy suszarki. Dzieci mogły manipulować ziemią, piaskiem, żwirem oraz gliną, a także oglądać każdy z surowców pod lupą oraz mikroskopem. Przedszkolaki założyły również własny ogródek w sali: zasiały różne warzywa, oraz kwiaty, które wiosną przesadzą do ogrodu przedszkolnego. Nauczyły się jak należy dbać o swoją hodowlę oraz przypomniały sobie co potrzebne jest do prawidłowego rozwoju roślin.
            Wychowankowie poznali również „Prawo Grawitacji”, samodzielnie puszczali z różnych wysokości przedmioty o zróżnicowanej wadze i wspólnie zastanawiali się dlaczego za każdym razem wszystkie przedmioty spadają w dół.  Przedszkolne tygryski przypomniały sobie także jak wygląda kula ziemska, szukały jej w kosmosie, liczyły którą z kolei planetą jest od Słońca oraz porównywały jej wielkość z innymi planetami. Dzieci miały również okazję pobawić się globusem,   liczyły ile kontynentów znajduje się na Ziemi, określały ich kształt oraz wspólnie z nauczycielkami wyszukiwały Polskę oraz inne znane im kraje.
            Ciekawe świata przedszkolaki zapoznały się również z możliwościami zagospodarowania powstałych odpadów ze szczególnym naciskiem na zbiórkę surowców wtórnych oraz możliwości ich recyklingu.
            Na zakończenie odbył się quiz, z którym dzieci poradziły sobie doskonale i zdobyły odznaki Przyjaciela Ziemi oraz uroczyste odśpiewanie hymnu „Moja Planeta”.

Opracowanie:
Katarzyna Blachucik
Katarzyna Smęt
Anna Ryrych

Sabina Erm







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz